Informacje ogólne o opłatach w sprawach rozpatrywanych przez PZD w Szczecinku

INFORMACJE OGÓLNE O OPŁATACH

w sprawach rozpatrywanych przez

Powiatowy Zarząd Dróg w Szczecinku

 

1. Podstawa prawna

2. Co podlega opłacie skarbowej?

3. Zwolnienia od opłaty skarbowej

4. Obowiązek zapłaty opłaty skarbowej

5. Miejsce i sposób uiszczania opłaty skarbowej

6. Sposób postępowania w przypadku nie uiszczenia należnej opłaty skarbowej

7. Zwrot opłaty skarbowej

8. Organy podatkowe

9. Opłaty wynikające z umów i decyzji wydawanych przez Powiatowy Zarząd Dróg w Szczecinku

 

1. Podstawa prawna

Z dniem 01.01.2007r. obowiązują przepisy:

Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz.U. z 2015, poz.783 ze zm.).

Powyższa ustawa dostępna jest na stronie Sejmu RP - http://www.sejm.gov.pl/

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 21.12.2006r. w sprawie dokumentowania zapłaty skarbowej oraz trybu jej zwrotu (Dz. U. Nr 246, poz. 1804)

2. Co podlega opłacie skarbowej?

Opłacie skarbowej podlegają następujące dokumenty:

 

Opłacie skarbowej podlega:

1.      Złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa – 17,00zł (art. 1, ust. 1 pkt 2) cz. IV zał. do ustawy o opłacie skarbowej z dnia 16.11.2006r. Dz.U.        Nr 225 poz. 1635 z 2006r.).

2.      Złożenie odpisu, wypisu lub kopii dokumentu stwierdzającego pełnomocnictwo w wysokości 17zł, które musi być urzędowo poświadczone;

3.      Wydanie decyzji zezwalającej na lokalizację zjazdu – 82,00zł*  (art. 1, ust. 2) cz. III ust. 4 zał. do ustawy o opłacie skarbowej).

*

jeśli budowa lub przebudowa zjazdu związana jest z budownictwem mieszkaniowym, zezwolenie nie podlega opłacie skarbowej na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy.

DO WNIOSKÓW NALEŻY DOŁĄCZYĆ DOWODY WPŁAT

 

3. Zwolnienia od opłaty skarbowej

Zwalnia się od opłaty skarbowej, między innymi:

·                 Jednostki budżetowe,

·                 Jednostki samorządu terytorialnego,

·                 Organizacje pożytku publicznego – wyłącznie w sprawach związanych z nieodpłatną działalnością pożytku publicznego,

·                 Osoby korzystające ze świadczeń pomocy społecznej z powodu ubóstwa.

Nie podlega opłacie skarbowej:

(wypis na podstawie art. 2 ustawy o opłacie skarbowej)

1.      Dokonanie czynności urzędowej, wydanie zaświadczenia i zezwolenia (pozwolenia, koncesji) albo złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii w sprawach:

·         wyboru Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, wyborów do Sejmu, Senatu, Parlamentu Europejskiego i organów samorządu terytorialnego oraz referendum, (art. 2, ust. 1 pkt.1d)).

2.      dokonanie czynności urzędowej, wydanie zaświadczenia oraz zwolnienia w sprawach budownictwa mieszkaniowego, (ust. 1 pkt. 2)

3.     Nie podlega także opłacie skarbowej: dokonanie czynności urzędowej, wydanie zaświadczenia oraz zezwolenia (pozwolenia, koncesji), jeżeli na podstawie odrębnych przepisów podlegają innym opłatom o charakterze publicznoprawnym lub są od tych opłat zwolnione.

4. Obowiązek zapłaty opłaty skarbowej

Obowiązek zapłaty opłaty skarbowej powstaje:

·         z chwilą dokonania zgłoszenia lub złożenia wniosku o dokonanie czynności urzędowej;

·         od wydania zezwolenia (pozwolenia, koncesji) - z chwilą złożenia wniosku           o wydanie zezwolenia (pozwolenia, koncesji);

·         od złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury oraz od jego odpisu, wypisu lub kopii - z chwilą złożenia dokumentu w organie administracji publicznej, sądzie lub podmiocie innym niż organ administracji rządowej i samorządowej,         w związku z wykonywaniem zadań z zakresu administracji publicznej,

  • od przedmiotu opłaty za dokonanie czynności urzędowej, wydanie zaświadczenia oraz zezwolenia w sprawach budownictwa mieszkaniowego - z chwilą użycia zaświadczenia w sprawie innej niż wymieniona w art. 2 ust. 1 ustawy o opłacie skarbowej.

 

v      Obowiązek zapłaty opłaty skarbowej ciąży na osobach fizycznych, osobach prawnych i jednostkach organizacyjnych niemających osobowości prawnej, jeżeli wskutek dokonanego przez nie zgłoszenia lub na ich wniosek dokonuje się czynności urzędowej albo, jeżeli na ich wniosek wydaje się zezwolenie (pozwolenie).

 

v      W przypadku złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego wypisu, odpisu lub kopii obowiązek opłaty skarbowej ciąży               na mocodawcy, pełnomocniku, przedsiębiorcy lub prokurencie.                 

 

v      Obowiązek opłaty skarbowej ciąży solidarnie na osobach lub jednostkach w,/w, jeżeli w wyniku złożonego wspólnie zgłoszenia lub na ich wspólny wniosek dokonuje się czynności urzędowej lub wydaje się zezwolenie (pozwolenie), a w przypadku dokumentu stwierdzającego pełnomocnictwo – na mocodawcy i pełnomocniku             lub przedsiębiorcy i prokurencie.

 

5. Miejsce i sposób uiszczania opłaty skarbowej

Wpłaty opłaty skarbowej można dokonać:

1)   gotówką w kasie Urzędu Miasta Szczecinek, Plac Wolności 13,                           78-400 Szczecinek

2)   na konto Urzędu Miasta Szczecinek (bez prowizji):


nr 24 8935 0009 1300 4758 2000 0040

 

z dopiskiem, czego dotyczy opłata skarbowa.

6. Sposób postępowania w przypadku nie uiszczenia należnej opłaty skarbowej

·        w przypadku dokonania zgłoszenia lub złożenia wniosku bez uiszczenia należnej opłaty skarbowej organ administracji publicznej, prowadzący postępowanie wzywa wnioskodawcę do wniesienia należności w terminie nie krótszym niż          7 dni i nie dłuższym niż 14 dni  (art. 261 k.p.a).

·        Po uiszczeniu należnej opłaty, organ prowadzący postępowanie  przystępuje do merytorycznego rozpatrywania wniosku,

·        Jeżeli strona nie uiściła należnej opłaty skarbowej w wyznaczonym terminie, podanie podlega zwrotowi lub czynność uzależniona od opłaty skarbowej zostanie zaniechana.

7. Zwrot opłaty skarbowej

Opłata skarbowa podlega zwrotowi wyłącznie na wniosek, jeżeli mimo zapłacenia opłaty skarbowej nie dokonano czynności urzędowej, albo nie wydano zaświadczenia lub zezwolenia.

Opłata skarbowa nie podlega zwrotowi po upływie pięciu lat od końca roku,               w którym dokonano zapłaty opłaty skarbowej.

Wniosek taki należy złożyć do organu podatkowego właściwego w sprawach opłaty skarbowej.

Organem podatkowym właściwym w sprawach opłaty skarbowej jest burmistrz miasta).

8. Organy podatkowe

Organem właściwym miejscowo w sprawach opłaty skarbowej jest:

·        od dokonania czynności urzędowej, wydania zaświadczenia oraz zezwolenia, (pozwolenia) – organ podatkowy właściwy ze względu na siedzibę organu, który dokonał czynności urzędowej albo wydał zaświadczenie lub zezwolenie  (pozwolenie);

·        od złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury oraz jego odpisu, wypisu lub kopii – organ podatkowy właściwy ze względu na miejsce złożenia dokumentu.

 

9. Opłaty wynikające z umów i decyzji wydawanych przez Powiatowy Zarząd Dróg w Szczecinku

 

Opłaty albo naliczenia wynikające z  decyzji należy         dokonywać na konto Powiatowego Zarządu Dróg w Szczecinku na konto:

15 8566 1042 0501 1157 2004 0002

w Bałtyckim Banku Spółdzielczym Oddział Szczecinek, Plac Sowińskiego 2, 78-400 Szczecinek

z dopiskiem oznaczającym rodzaj i numer decyzji.

Wytworzył:
Włodzimierz Fil
Udostępnił:
Maciejewska Beata
(2007-08-14 10:47:55)
Ostatnio zmodyfikował:
Liszka Dorota
(2022-01-04 07:52:35)

       DRUKUJ TĘ STRONĘ Obrazek drukarki